Lista aktualności Lista aktualności

ZBIÓR NASION BUKA

Buk to jeden z najliczniejszych i najpiękniejszych gatunków drzew liściastych będących ozdobą lasów Nadleśnictwa Młynary. Teraz, gdy buczyna zachwyca kolorami, obfituje też w dojrzewające nasiona co wskazuje na rok nasienny.

Buki zaczynają owocować w wieku 60 – 80 lat. Lata nasienne powtarzają się w nieregularnych odstępach czasu (raz na 5 – 10 lat), zależy to również od warunków mikroklimatu. W częstych latach głuchych nie ma nawet niewielkiej ilości nasion, w innych z kolei latach obradzają tylko niektóre drzewa, rodząc bukiew przeważnie płonną. Leśnicy zaobserwowali, że w tym roku urodzaj orzeszków jest wyjątkowo obfity, co umożliwi obsianie i pojawienie się wielu siewek w sposób naturalny przy udziale leśnej fauny. Szczególnie dzików, które w poszukiwaniu bukwi wzruszają leśną ściółkę, tworząc świetne warunki do kiełkowania nasion. Przeprowadza się także zbiór nasion przeznaczonych na sadzonki.

W związku z tym w wielu buczynach można natknąć się na specjalne siatki służące ułatwieniu zbioru nasion buka, a także ograniczeniu negatywnego wpływu patogenów grzybowych. Po oczyszczeniu i poddaniu selekcji taki materiał siewny zostanie wykorzystany w szkółkach leśnych do wyhodowania zdrowych i uodpornionych sadzonek , które wejdą w skład przyszłych upraw leśnych. Dlatego bardzo ważnym jest pozyskanie bukwi z najzdrowszych drzewostanów, w których drzewa wykazują najlepsze cechy pokroju. Biorąc pod uwagę te cechy wytypowano gospodarcze drzewostany nasienne, w których zbiór bukwi odbywa się pod nadzorem służb terenowych. W znaczący sposób przyczyni się to do produkcji kolejnych pokoleń drzewostanów bukowych o coraz lepszej jakości i zdrowotności.